Principalul obiectiv al paginii noastre este acela de a crea un instrument de studiere a istoriei, care să fie dinamic, captivant, inter și intradisciplinar, respectând rigorile programei școlare și folosind instrumente tehnice.
O pagină web este ușor accesibilă elevilor, putând fi accesată oricând, oriunde și de pe orice dispozitiv: laptop, tabletă, telefon. Prin integrarea unor alte resurse, precum prezentări, videoclipuri, imagini, lecțiile devin mai ușor de înteles și cu mult mai atractive decât ceea ce se găsește în manuale.
Elevii pot avea un caracter participativ în cadrul acestei platforme prin participarea la predarea noilor cunoștiințe, prin aportul adus prin realizarea propriilor prezentări sau proiecte în diferite formate.
Astfel,lecțiile devin mai dinamice, mai interesate, cu caracter intuitiv.